Details
This dark grey wall bracket provides a functional source of lighting for your porch, front or back of house. A stunning subdued glow is visible from either side of the item. It is a modern and stylish design that will suit any outdoor setting. LEDs use up to 85% less energy and last up to 20 times longer than incandescent bulbs. This item is IP65 and is fully protected from dust and water sprays from all directions.
Additional Information
| Product ID | SCH-8735GY |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423098944 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP65 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 14W |
| Lumens | 548lm |
| No: of Lamp | 96 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 100 |
| Length (mm) | 225mm |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 100mm |
| Body Height (mm) | 100mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.7kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.7kg |
LED Outdoor 1 Light Wall Bracket (22Cm), Dark Grey/Opal
PRODUCT ID# : SCH-8735GY
/ images
