Details
This Sanford Red Half Dome Pendant Light looks immaculate in any modern living space. The shiny red finish shade has a contrasting white inner which reflects the light beautifully, and this simple yet stylish shade would be a great addition to any kitchen or dining room. The wire suspension can easily be adjusted to the perfect ceiling height.
Additional Information
| Product ID | SCH-8140RE |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423027029 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 1 x 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | GLS |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1310mm |
| Width (mm) | 340mm |
| Height (mm) | 1300mm |
| Diameter (mm) | 340mm |
| Body Height (mm) | 200mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Red |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.56kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.81kg |
Fusion - Pendant Half Dome Red
PRODUCT ID# : SCH-8140RE
/ images
