Details
This IP44 Mars Chrome 3 Light Ceiling Spotlight with Frosted Glass Diffuser is ideal for the bathroom or kitchen. The modern chrome finish fitting has a sleek circular ceiling plate, with short arms attached and three adjustable, cylindrical chrome and frosted glass lamps. The three lights and glass diffusers create a subtle lighting effect, and the fitting is IP44 rated and fully splashproof. Complete with LED lamps
Additional Information
| Product ID | SCH-7213CC-LED |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423076904 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3 x 2.5W |
| Lumens | 600lm |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 145 |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 145mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.7kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.55kg |
Mars IP44 - 3 Light (G9 LED) Chrome Spotlight Frosted Glass
PRODUCT ID# : SCH-7213CC-LED
/ images
