Details
The practical LED flush fitting is a great addition to add to a bathroom. Made in a chrome finish and designed with a dull silver edging and frosted shade. It is easily adaptable for any interior.
Additional Information
| Product ID | SCH-5530-36SS |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423125060 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 2 x 18W |
| Lumens | 3775 |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 60 |
| Length (mm) | 1240mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Body Height (mm) | 60mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.26kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.96kg |
Flush - LED Twin Strip Light 2 X 18 Watt Satin Silver
PRODUCT ID# : SCH-5530-36SS
/ images
