Details
The Kaylen range comes in a satin silver finish with silver faux silk shade. The wall light has an incandescent E14 lamp holder and would be ideal for a bedroom, lounge or hallway.
Additional Information
| Product ID | SCH-4782-2SS |
|---|---|
| Brand | SaaS |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Silver Faux |
| No: of Lamp | 4 |
| Lamp Socket | E14 |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 260mm |
| Diameter (mm) | 340mm |
| Body Height (mm) | 150mm |
| Projection (mm) | 185mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black/Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.2kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.54kg |
Kaylen 2 Light E14 Satin Silver Wall Light C/W Silver Faux Silk Shade
PRODUCT ID# : SCH-4782-2SS
/ images
