Details
This Frosted Glass Flush Light with Leaf Pattern and Mirrored Glass Backplate looks luxurious on any ceiling. The lamp is positioned between a circular mirrored backplate and an elegant frosted glass shade, to create a beautiful lighting effect. And the shade has a delicate leaf pattern and clear glass beads to complete the look.
Additional Information
| Product ID | SCH-3020-25CC |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423004402 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 1 x 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | GLS |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 80 |
| Width (mm) | 250mm |
| Height (mm) | 80mm |
| Body Height (mm) | 20mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.92kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.8kg |
Flush 25cm Round 1 Light - Clear Beads On Glass
PRODUCT ID# : SCH-3020-25CC
/ images
