Details
This Bistro antique brass 2 light ceiling bar pendant with acid glass shades has a simplistic look that will add add a retro feel to any dining room or kitchen. Reminiscent of the style of classic diners and bistros, the ceiling light comprises of two classic art deco shades positioned along a traditional antique brass finish bar, with acid glass to provide clean lighting effects. This ceiling bar light brings a distinctive and elegant style to any setting, and the chain can be adjusted for different ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | SCH-2682-2AB |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423057576 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 2 x 60W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | Golf Ball |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 270mm |
| Maximum Drop (mm) | 815mm |
| Length (mm) | 760mm |
| Width (mm) | 280mm |
| Height (mm) | 820mm |
| Body Height (mm) | 270mm |
| Projection (mm) | 760mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.6kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.5kg |
Bistro - 2 Light Ceiling Bar, Antique Brass, Marble Glass
PRODUCT ID# : SCH-2682-2AB
BUSINESS AS USUAL:
We aim to Dispatch this product same day.
We aim to Dispatch this product same day.
Regular Price
AED 706.00
Special Price
AED 538.00
VAT included
Availability:
Out of stock
KEY INFORMATION
| Width (mm) : | 280mm |
| Height (mm) : | 820mm |
| Length (mm) : | 760mm |
| Maximum Drop (mm) : | 815mm |
| Minimum Drop (mm) : | 270mm |
| Body Height (mm) : | 270mm |
/ images
