Details
This Duo 2 chrome pendant with double glass cylinder shade looks modern and stylish in any bedroom, living room, dining room or kitchen. The smoked glass outer shade conceals a frosted glass inner shade, which combines with the chrome finish wall bracket to create an elegant lighting effect and add the perfect finishing touch to any contemporary interior.
Additional Information
| Product ID | SCH-2300-1SM |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423018966 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Pull Switch |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E14 |
| Recommended Lamp | Candle |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 280 |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 280mm |
| Body Height (mm) | 280mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.9kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.6kg |
Duo 2 - 1 Light Wall Bracket With Smokey Outer/Frosted Inner Glass Shades
PRODUCT ID# : SCH-2300-1SM
/ images
