Details
Suited to both traditional and modern settings, the Cromwell range offers a simple and decorative design for any home. The satin silver 1 lightpendant would be great in a hallway or living room. The frosted glass shade allows the light to shine brightly through and give your home the perfect warm welcome.
Additional Information
| Product ID | SCH-1981SS |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423135939 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 1 x 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | Golf Ball |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Maximum Drop (mm) | 1200 |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 1200mm |
| Body Height (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.75kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.85kg |
Cromwell 1 Light Pendant, Satin Silver With White Glass
PRODUCT ID# : SCH-1981SS
/ images
