Details
This Bistro satin silver 3 light ceiling fitting with acid glass shades has a simplistic look that will add add a retro feel to any dining room or kitchen. Reminiscent of the style of classic diners and bistros, the ceiling light comprises of three classic art deco shades finished in a sleek satin silver, with acid glass to provide clean lighting effects. This ceiling light brings a distinctive and elegant style to any setting, and the chain can be adjusted for different ceiling heights.
Additional Information
| Product ID | SCH-1593-3SS |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423056517 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 3 x 60W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | Golf Ball |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 340mm |
| Maximum Drop (mm) | 880mm |
| Width (mm) | 620mm |
| Height (mm) | 880mm |
| Diameter (mm) | 620mm |
| Body Height (mm) | 340mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Satin Silver |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.35kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.2kg |
Bistro - 3 Light Ceiling, Satin Silver, Marble Glass
PRODUCT ID# : SCH-1593-3SS
/ images
