Details
This Bistro II Satin Silver table lamp with glass shade has a clean, crisp look that would add a finishing touch to any kitchen or dining room. The table lamp comprises of a classic art deco shade finished in high quality satin silver, with clear glass shade to provide clean lighting effects. The table lamp features an adjustable chain. As part of a wider family of lights this light can be displayed alone or alongside its lighting family.
Additional Information
| Product ID | SCH-1351-1SS |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5053423137773 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Material | Glass |
| Max Wattage Lamp (W) | 1 x 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | Golf Ball |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 450 |
| Width (mm) | 150mm |
| Height (mm) | 450mm |
| Body Height (mm) | 450mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.05kg |
| Item Nett Weight (kg) | 2.05kg |
1351-1SS Bistro II, 1 Light Satin Silver Table Lamp With In-Line Switch
PRODUCT ID# : SCH-1351-1SS
/ images
