Details
Boast your garden setting using this beautiful outdoor stainless steel orb lantern. A singular light will brighten through the white shade of the globe shaped design, which tops the sophisticated stainless silver body. This item has a rating of IP44, meaning that it is fully splash proof and suitable for use in a bathroom setting.
Additional Information
| Product ID | SCH-075 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5013874402967 |
| Brand | Searchlight |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 1 x 40W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/Halogen (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Maximum Drop (mm) | 330 |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 330mm |
| Body Height (mm) | 330mm |
| Energy Class | A++ to E |
| Warranty | 1yr |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.89kg |
| Item Nett Weight (kg) | 0.63kg |
Orb Lantern 1 Light Outdoor Wall Bracket, Stainless Steel, White Shade
PRODUCT ID# : SCH-075
/ images
