Details
Faro is an IP44 wall light complete with motion PIR sensor. Faro combines Aluminium White finish and clear glass to give the light a more modern effect. This fixture takes 1 x R7S maximum 150w lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-74946/81/31 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253528777 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 120W |
| No: of Lamp | 1 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 140mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 200mm |
| Projection (mm) | 140mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.615kg |
Faro 1 Light White R7S 150W Max Halogen Outdoor IP44 Floodlight Wall Lamp With PIR Motion Sensor
PRODUCT ID# : MSV-74946/81/31
/ images
