Details
The Faro wall lamp floodlight offers durable and powerful outdoor illumination with a sleek, contemporary design. Featuring a robust black aluminium body with a clear glass front, this exterior floodlight provides broad, effective light coverage — ideal for driveways, patios, garden areas, and pathways.
With an IP44 rating, the Faro is protected against splashes of water, making it suitable for everyday outdoor use. It comes complete with a 230W eco halogen bulb, providing light output equivalent to a traditional 300W lamp, making it a great choice for bright, practical exterior lighting.
Additional Information
| Product ID | MSV-74900/71/30 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253884309 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 300W |
| No: of Lamp | 1 |
| Recommended Lamp | Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 185mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 145mm |
| Height (mm) | 195mm |
| Projection (mm) | 185mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.46kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Faro 1 Light Black R7S 300W Max Halogen Outdoor IP44 Floodlight Wall Lamp
PRODUCT ID# : MSV-74900/71/30
/ images
