Details
Accent your home with light. This 3 light recessed downlighter from Philips. Smartspot Artemis recessed spots blend perfectly in any interior. Their unobtrusive forms, Brushed Chrome finishing and adjustable heads are ideal to illuminate a room or to highlight a specific feature in your home.
Additional Information
| Product ID | MSV-59303/17/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291432487 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED (50mm Reflector) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 280mm |
| Width (mm) | 100mm |
| Height (mm) | 92mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.270kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.998kg |
Artemis Triple GU10 Chrome Recessed Downlighter C/W 3 x 50W GU10 Bulbs
PRODUCT ID# : MSV-59303/17/16
/ images
