Details
Living the moment with joy. Contemporary lighting for today's life. This family of silver spot lights in matte chrome with shiny accents are stylish with a twist.Each is swivel-mounted and hinged for directing light with ease. The warm white light from the high quality LEDs is ideal for accent lighting.
Additional Information
| Product ID | MSV-55690/17/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291432302 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 50W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | GU10 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 800mm |
| Width (mm) | 80mm |
| Height (mm) | 103mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Matt Chrome |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.470kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.350kg |
Chestnut 1L Spotlight GU10, Matt Chrome, 2yrs Warranty
PRODUCT ID# : MSV-55690/17/16
/ images
