Details
Step into the adventure Let the ceiling go wild with this 'Massive' Zoo pendant featuring a giraffe. Energy-friendly and long-lasting, your child will love the show. This light was designed for kids so let the fun begin.
Additional Information
| Product ID | MSV-40590/55/10 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5413987081125 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 250mm |
| Maximum Drop (mm) | 676mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 114mm |
| Width (mm) | 114mm |
| Height (mm) | 676mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Multicoloured |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.640kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.485kg |
Kico Giraf Single Kids 1 Light E27 Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : MSV-40590/55/10
/ images
