Details
Decorate your home with light The rounded, organic outlines of the Philips myLiving Roding pendant evoke memories of comfort and home. Robustly constructed in white metal, the lamp houses a Philips eco-bulb to give warm, white light in a timeless style.
Additional Information
| Product ID | MSV-40192/48/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291468738 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Aluminium |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Globe G80, Globe G95) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 396mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 355mm |
| Width (mm) | 355mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.972kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.260kg |
Roding 1 Light E27 Aluminium Single Adjustable Pendant
PRODUCT ID# : MSV-40192/48/16
/ images
