Details
Decorate your home with light. Bold but yet innocently simple is how you describe the Philips myLiving Ebro suspension light. With sleek black lines against premium opal glass and nickle base, this single head lamp will command a statement in your interior.
Additional Information
| Product ID | MSV-36880/17/10 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253986355 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Opal |
| Max Wattage Lamp (W) | 18W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 150mm |
| Maximum Drop (mm) | 1500mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 125mm |
| Width (mm) | 125mm |
| Height (mm) | 1500mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.400kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.840kg |
Quartz 1 Light E27 Satin Chrome Adjustable Single Pendant With Sleek Black Lines Against A Premium Opal Glass Shade
PRODUCT ID# : MSV-36880/17/10
/ images
