Details
Decorate your home with light. Light up the room with a touch of class with the Philips myLiving Cretonne suspension light. With nickel accents over a satinated glass it's timeless design and diffused warm glow, is a handsome and versatile home fixture.
Additional Information
| Product ID | MSV-36065/17/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291468752 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 200mm |
| Maximum Drop (mm) | 1300mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 450mm |
| Width (mm) | 130mm |
| Height (mm) | 1300mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.194kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.420kg |
Cretonne 2 Light E27 Satin Nickel Adjustable Pendant With White Glass Shades
PRODUCT ID# : MSV-36065/17/16
/ images
