Details
Decorate your home with light, design lamp for bathroom lighting. Accent your bathroom with a design classic. This glass dome light with a chrome finish is ideal for general bathroom lighting. The dome design provides bright energy saving light and can be used as wall light or ceiling light.
Additional Information
| Product ID | MSV-32210/31/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8717943750160 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 16W |
| No: of Lamp | 1 |
| Recommended Lamp | CFL |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 234mm |
| Width (mm) | 234mm |
| Height (mm) | 125mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.203kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.557kg |
InStyle IP44 Ceiling Lamp, 1 Light GR10Q White/Glass
PRODUCT ID# : MSV-32210/31/16
/ images
