Details
Visual simplicity and a polished round shape reflect the identity of this aluminum grey ceiling light. It casts beautiful warm white light and you can dim the light for a cozy ambiance. Find harmony from powerful simplicity.
Additional Information
| Product ID | MSV-30659/48/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8717943790838 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 11W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | 2G7 |
| Recommended Lamp | CFL |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Width (mm) | 110mm |
| Height (mm) | 98mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.060kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.800kg |
Mentalis Ceiling Lamp, 1 Light 2G7 Grey Aluminium/Glass
PRODUCT ID# : MSV-30659/48/16
/ images
