Details
Harvest is an IP44 wall light. Harvest combines Anthracite Aluminium finish and a frosted synthetic cover to give the light a more modern effect. This fixture takes 2 x E27 maximum 42w lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-17235/93/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291443797 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| No: of Lamp | 2 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 208mm |
| Width (mm) | 127mm |
| Height (mm) | 229mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.032kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.833kg |
Harvest 2 Light E27 Antracite Outdoor IP44 Wall Light
PRODUCT ID# : MSV-17235/93/16
/ images
