Details
Enjoy a beautiful garden
Complement your garden with a volume of energy saving light on your wall. This
beautifully shaped Philips myGarden wall light in stainless steel provides a warm white light
glow in your garden or terrace.
Design your garden with light
• Decorative outdoor lighting
• Choose for contemporary style
• Choose for outdoor wall lights
• High quality stainless steel and superior synthetics
Light up your garden with high quality light
• Always a Philips bulb included
• Energy saving
• Powerful light
Experience outdoor lighting in an easy way
• Weather proof
Additional Information
| Product ID | MSV-17150/47/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 871829144332 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 194mm |
| Width (mm) | 137mm |
| Height (mm) | 194mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.320kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.140kg |
Honeypot 1 Light E27 Stainless Steel Outdoor IP44 Wall Light With Glass Shade
PRODUCT ID# : MSV-17150/47/16
/ images
