Details
Birdhouse is an IP44 oval wall light. Birdhouse combines a White Aluminium finish and a frosted synthetic cover to give the light a modern effect. This fixture takes 1 x 6w integrated LED lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-16857/31/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8717943753444 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 248mm |
| Width (mm) | 159mm |
| Height (mm) | 53mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.420kg |
| Total Power Consumption (W) | 56W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.080kg |
Birdhouse Oval Wall Lamp 1 Light Integrated LED IP44 Exterior White Aluminium/Synthetic
PRODUCT ID# : MSV-16857/31/16
/ images
