Details
Meander is an IP44 pedestal/post light. Meander combines a Aluminium Anthracite finish and a frosted synthetic cylinder to give the light a more modern effect. This fixture takes 1 x E27 maximum 20w Low Energy lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-16406/93/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291442288 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | No |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL (GLS) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 200mm |
| Width (mm) | 124mm |
| Height (mm) | 848mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 3.464kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 2.926kg |
Meander Pedestal/Post Lamp 1 Light E27 IP44 Exterior Anthracite Aluminium/Synthetic
PRODUCT ID# : MSV-16406/93/16
/ images
