Details
Bright Light is an IP44 wall light. Bright Light combines a Stainless Steel finish and a frostedGlass Shade to give the light a more modern effect. This fixture takes 1 x E27 maximum 60w lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-16312/47/15 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5413987096532 |
| Brand | Bright Light |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Frosted |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 260mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 180mm |
| Height (mm) | 355mm |
| Projection (mm) | 20mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.7kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Bright Light Wall Lamp 1 Light E27 IP44 Exterior Stainless Steel/Glass
PRODUCT ID# : MSV-16312/47/15
/ images
