Details
Birmingham is an IP44 pedestal/post light. Birmingham combines a stainless steel finish and a clear synthetic cylinder to give the light a more modern effect. This fixture takes 1 x E27 maximum 20w Low Energy lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-16192/47/10 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253984146 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 110mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 110mm |
| Height (mm) | 795mm |
| Projection (mm) | 110mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Stainless Steel |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.01kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.95kg |
Birmingham Pedestal/Post Lamp 1 Light E27 IP44 Exterior Stainless Steel/Synthetic
PRODUCT ID# : MSV-16192/47/10
/ images

