Details
The Bright Light exterior wall light combines simple, contemporary design with dependable outdoor performance. Featuring a sleek black finish and clear glass panels that protect the lamp while allowing bright, effective illumination, this fitting is ideal for lighting entrances, patios, garden walls, and walkways. Designed to take 1 × E27 lamp, it offers flexibility to use LED or traditional bulbs (bulb not included). With its IP44 rating, the Bright Light wall light is protected against splashes of water, making it suitable for everyday outdoor use and a stylish addition to any exterior lighting scheme.
Additional Information
| Product ID | MSV-16000/30/15 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253614868 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 205mm |
| Height (mm) | 330mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.883kg |
Bright Light 1 Light E27 Black IP44 Exterior Wall Light With Glass Panels
PRODUCT ID# : MSV-16000/30/15
/ images
