Details
Bucharest is an IP44 pedestal/post light. Bucharest combines a Aluminium Black finish and a clear glass to give the light a more traditional effect. This fixture takes 1 x E27 maximum 60w lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-15412/30/10 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5413987121838 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 185mm |
| Width (mm) | 185mm |
| Height (mm) | 350mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.4kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.01kg |
Bucharest 1 Light E27 Black Outdoor IP44 Pedestal Light
PRODUCT ID# : MSV-15412/30/10
/ images

