Details
Create a charming focal point for your pathway with this black Philips myGarden pedestal
light. It’s made from high quality aluminum and it casts warm white energy saving light. All
you have to do is enjoy your garden.
Design your garden with light
• Decorative outdoor lighting
• Choose for heritage style
• Choose for outdoor pedestal lights
• High quality aluminum and superior synthetics
Light up your garden with high quality light
• Energy saving
• Powerful light
Experience outdoor lighting in an easy way
• Weather proo
Additional Information
| Product ID | MSV-15382/30/16 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8718291443544 |
| Brand | Philips |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 175mm |
| Width (mm) | 175mm |
| Height (mm) | 300mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.840kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 0.640kg |
Creek 1 Light E27 White Outdoor IP44 Pedestal Light
PRODUCT ID# : MSV-15382/30/16
/ images
