Details
Zagreb is an IP44 half wall light. Zagreb combines a Aluminium White finish and a clear glass to give the light a more traditional effect. This fixture takes 1 x E27 maximum 60w lamp.
Additional Information
| Product ID | MSV-15027/31/19 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5412253796725 |
| Brand | Massive |
| IP Rating | IP44 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED/CFL/Halogen (Candle) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 255mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Width (mm) | 120mm |
| Height (mm) | 435mm |
| Projection (mm) | 255mm |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Aluminium |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.81kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.38kg |
Zagreb Half Wall Lamp 1 Light E27 IP44 Exterior White Aluminium/Glass
PRODUCT ID# : MSV-15027/31/19
/ images
