Details
Modern technology meets classical styling, featuring a classic heritage design. This gorgeous range of LED light bulbs retains the traditional aesthetic of Edisons early design, delivering beautiful, decorative warm-white light while saving around 90% on energy costs. The antique bronze finish applied to this bulb lends it an extra warm-white colour that really reinforces its vintage aesthetic.
Additional Information
| Product ID | LX-703392363 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8797033923636 |
| Brand | Luxram |
| Dimmable | Yes - Suitable Dimmer Required |
| Beam Angle | 360 |
| Material | Glass |
| Colour Temperature | 1800K Extra Warm White |
| Lumens | 500lm |
| Lamp Socket | E14 |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 280mm |
| Diameter (mm) | 30mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.216kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.066kg |
Classic Deco LED 280mm Tubular Line E14 Dimmable 6W 1800K Extra Warm White, 500lm, Gold Glass, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-703392363
/ images
