Details
X2 Supervision ultra-thin LED panel combines advanced engineering with performance to create a reliable product. It provides the best balance of high output illumination whilst creating a smooth atmosphere. All-in-one box kit includes the luminaire and an external plug-in driver with cable. Available in 3000K, 4000K and 6400K and a choice of various accessories makes this range flexible in providing the perfect lighting solution.
Additional Information
| Product ID | LX-2340120010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8050072340124 |
| Brand | Techtouch |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 42W |
| Lumens | 3800lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 595mm |
| Width (mm) | 595mm |
| Height (mm) | 10mm |
| Cut Out (mm) | 580x580mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Opal White |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.53kg |
| Total Power Consumption (W) | 42W |
| Item Nett Weight (kg) | 2.3kg |
Panel X2 Supervision, 600 x 600mm, 42W LED, Cool White, 4000K, 3800lm, 120°, White, Inc. Driver, 3yrs Warranty(COLLECTION ONLY)
PRODUCT ID# : LX-2340120010
/ images
