Details
Techtouch presents the Surf LED collection. This selection of IP54 rated flush ceiling lights all house high quality LEDs in either a 4000K or 6400K colour temperature. The round form available with a white or silver border is ideal for commercial settings or even in a residential area.
Additional Information
| Product ID | LX-2130132 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8787021301324 |
| Brand | Techtouch |
| IP Rating | IP54 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Shade Colour | Opal White |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Max Wattage Lamp (W) | 24W |
| Lumens | 1920lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | Yes |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 45mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | A+ |
| Warranty | 5yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Opal White |
| Colour Finish 2 | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.54kg |
| Total Power Consumption (W) | 24W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.42kg |
Surf LED IP54 300×45mm 24W 4000K, 1920lm (White Ring)
PRODUCT ID# : LX-2130132
/ images
