Details
An extremely competitive range of spotlights without any compromise in performance. A driver is integrated into the thermoplastic casing making it a perfect solution for replacing mains powered spotlights. An adjustable head is a standard feature and 3000K or 4000K versions are available.
Additional Information
| Product ID | LX-2098510010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030062098518 |
| Brand | Techtouch |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 36 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 7W |
| Lumens | 560lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 50mm |
| Diameter (mm) | 90mm |
| Cut Out (mm) | 75mm |
| Energy Class | A |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.077kg |
| Total Power Consumption (W) | 7W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.07kg |
Intego Spot ß2 Supervision, 90mm, Round Adjustable, 7W, Warm White, 3000K, 560lm, 36°, Inc. Driver, Cut Out: 75mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-2098510010
/ images

