Details
These high luminous output diecast luminaires have excellent photometric property, They are ideal to be used in applications where a high performance is required. All-in-one box kit includes the luminaire and an external driver with cable. It is suitable for both commercial and domestic applications where a high level of illumination is required. Square and round versions are available ranging from 15W to 32W and various colour temperatures.
Additional Information
| Product ID | LX-205342 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8030072053422 |
| Brand | Techtouch |
| Designer | Luxram Design Team |
| IP Rating | IP42 |
| average_life (hrs) | 25000hrs |
| Beam Angle | 100 |
| Colour Temperature | 4000K Cool White |
| Lumens | 1880lm |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 220mm |
| Width (mm) | 220mm |
| Height (mm) | 68mm |
| Cut Out (mm) | 190x190mm |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.3kg |
| Total Power Consumption (W) | 32W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.3kg |
Intego Pro Square Large 32W Cool White 1880lm, Cut Out: 190x190mm, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LX-205342
/ images
