Details
Luxram low voltage lamps (Bi-Pin, MR16, MR11, and AR111) are produced with axial filament that gives optimum directional light for both commercial and domestic applications. All Luxram halogen low voltage lamps comply with IEC 60958-1 that can be used without a glass cover.
Additional Information
| Product ID | LX-128320010 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 8712827702259 |
| Brand | Luxram |
| Designer | Luxram Design Team |
| Dimmable | Yes - Dimmable Driver Required |
| average_life (hrs) | 3000hrs |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Lumens | 120lm |
| Lamp Socket | G4 |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 12V AC |
| Height (mm) | 31mm |
| Diameter (mm) | 9mm |
| Energy Class | D |
| Warranty | 2yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.005kg |
| Total Power Consumption (W) | 10W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.005kg |
Halogen Bi-Pin Supreme Clear 12V 10W G4
PRODUCT ID# : LX-128320010
/ images
