Details
Zenth is a large comprehensive collection ideal for creating bespoke designs suitable for specified requirements. Zenth offers a substantial variety of E27 frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops. Every pendant, wall, table and floor lamp are available in three colour finishes. A creative collection of glass within this range not only includes multiple colour options but also unique and intriguing patterns, shapes and textures. The number of standout designs that can be created with this range are capped only by imagination.
Additional Information
| Product ID | LVC39640 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Yes - Inline Switch |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Shade Colour | Blush Pink/Prosecco |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 290mm |
| Width (mm) | 200mm |
| Height (mm) | 590mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Nickel |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 3.71kg |
Zenth Table Lamp, 1 Light E27, Satin Nickel/Blush Pink/Prosecco 20x16.5cm Velvet Shade
PRODUCT ID# : LVC39640
/ images
