Details
Zenth is a large comprehensive collection ideal for creating bespoke designs suitable for specified requirements. Zenth offers a substantial variety of E27 frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops. Every pendant, wall, table and floor lamp are available in three colour finishes. A creative collection of glass within this range not only includes multiple colour options but also unique and intriguing patterns, shapes and textures. The number of standout designs that can be created with this range are capped only by imagination.
Additional Information
| Product ID | LVC39609 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Shade Colour | Oxblood |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (Candle C35, GLS A60) |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Length (mm) | 410mm |
| Width (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 1550mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Antique Brass |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.13kg |
Zenth Floor Lamp, 1 Light E27, Antique Brass/Oxblood 30x20cm Velvet Shade
PRODUCT ID# : LVC39609
/ images
