Details
Zenth is a large comprehensive collection ideal for creating bespoke designs suitable for specified requirements. Zenth offers a substantial variety of E27 frames including different plate shapes and sizes hosting a number of single suspension drops. Every pendant, wall, table and floor lamp are available in three colour finishes. A creative collection of glass within this range not only includes multiple colour options but also unique and intriguing patterns, shapes and textures. The number of standout designs that can be created with this range are capped only by imagination.
Additional Information
| Product ID | LVC18600 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487471657 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | See Child |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Minimum Drop (mm) | 2315mm |
| Maximum Drop (mm) | 315mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 850mm |
| Width (mm) | 250mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Satin Black |
| Item Nett Weight (kg) | 5.4kg |
SPECIAL ITEM*** Zenth Satin Black 3 Light E27 2m Linear Multiple Pendant With Glass Mix
PRODUCT ID# : LVC18600
/ images
