Details
Suitable for wide variety of shades, Amara is a collection of table lamps, flush and semi flush ceiling lights. The tiered effect of the bases and ceiling plates, available in a number of different colour finishes, creates a substantial piece of lighting that could produce interest without any further embellishment or could be further enhanced with the consumer's choice of shade. The E27 lampholders allow for a personalised design to be built not only with the choice of shade but also the lamp used. The possibilities are endless.
Additional Information
| Product ID | LVC15690 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| Brand | LuceVita |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 60W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | LED (GLS A60, Tubular T45) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 200mm |
| Diameter (mm) | 300mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 2 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.0kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Amara 1 Light Flush Ceiling E27 With Flat Round 30cm Glass Shade Polished Nickel/Clear
PRODUCT ID# : LVC15690
/ images
