Details
Urasawa provides a group of E27 suspension kits with a more intricate frame design available as a single, 3 light or 4 light pendant in a variety of colours. In union with these kits, this range also includes a selection of metallic tinted glass cylinders and globes finished in either a brass gold, copper or smoked colour which can be used to complement the pendant kits for a generic fixture or produce a mixed tone effect for something more bespoke. As a more traditional option there are also ribbed style glass to choose from.
Additional Information
| Product ID | LVC15658 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Gold Fade |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 5 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | See Child |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 665mm |
| Maximum Drop (mm) | 2815mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 740mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 6 |
| Colour Finish | Brass Gold |
| Colour Finish 2 | Matt Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 12.5kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 10.5kg |
Urasawa 74cm 2.5m Round Pendant 5 Light E27 With Various Glasses, Brass Gold / Matt Black
PRODUCT ID# : LVC15658
/ images
