Details
Urasawa provides a group of E27 suspension kits with a more intricate frame design available as a single, 3 light or 4 light pendant in a variety of colours. In union with these kits, this range also includes a selection of metallic tinted glass cylinders and globes finished in either a brass gold, copper or smoked colour which can be used to complement the pendant kits for a generic fixture or produce a mixed tone effect for something more bespoke. As a more traditional option there are also ribbed style glass to choose from.
Additional Information
| Product ID | LVC15653 |
|---|---|
| Barcode/EAN | N/A |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Suitable Lamps & Dimmer Required |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Smoked |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| No: of Lamp | 3 |
| Lamp Socket | E27 |
| Recommended Lamp | See Child |
| Protection Class | Class 2 - Double Insulated |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Adjustable | Yes |
| Minimum Drop (mm) | 630mm |
| Maximum Drop (mm) | 2280mm |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Diameter (mm) | 650mm |
| Body Height (mm) | 220mm |
| Energy Class | A++ to D |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 4 |
| Colour Finish | Polished Nickel |
| Colour Finish 2 | Matt Black |
| Carton Gross Weight (kg) | 10.3kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 7.4kg |
Urasawa 65cm 2m Round Pendant 3 Light E27 With Various Glasses, Polished Nickel / Smoked / Matt Black
PRODUCT ID# : LVC15653
/ images
