Details
Urasawa provides a group of E27 suspension kits with a more intricate frame design available as a single, 3 light or 4 light pendant in a variety of colours. In union with these kits, this range also includes a selection of metallic tinted glass cylinders and globes finished in either a brass gold, copper or smoked colour which can be used to complement the pendant kits for a generic fixture or produce a mixed tone effect for something more bespoke. As a more traditional option there are also ribbed style glass to choose from.
Additional Information
| Product ID | LV99689/GDF |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5056037211440 |
| IP Rating | IP20 |
| Material | Glass |
| Shade Colour | Gold Fade/Clear |
| Max Wattage Lamp (W) | 20W |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Recommended Lamp | LED (Globe G80, Globe G95, GLS A60, GLS A75, ST64, Tubular T185) |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 225mm |
| Diameter (mm) | 280mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Gold Fade |
| Colour Finish 2 | Clear |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.85kg |
| Item Nett Weight (kg) | 1.1kg |
Urasawa 28cm Trapezium Glass (H), Gold Fade/Clear
PRODUCT ID# : LV99689/GDF
/ images

