Details
Ocaso offers a stunningly classic, flush lighting solution. The single flush ceiling light acts a solo character piece. A vintage gold leaf or silver leaf finish is enhanced by the darker lipping encircling the frame. In keeping with the warm gold tones the outer colour is a coffee brown, where the silver is partnered with an anthracite finish. Choose your glass shade from a selection of 3 colours; smoke, amber, or clear with a mesmerizing rippled effect.
Additional Information
| Product ID | LV99651SI/A/AM |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487479721 |
| IP Rating | IP20 |
| Dimmable | Yes - Dimmable Lamps Required |
| Shade Colour | Amber |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | G9 |
| Recommended Lamp | LED (Capsule G9) |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | No |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 150mm |
| Diameter (mm) | 360mm |
| Energy Class | A++ to A |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Silver Leaf |
| Colour Finish 2 | Anthracite |
| Carton Gross Weight (kg) | 2.6kg |
| Total Power Consumption (W) | Dependent On Lamps Used |
| Item Nett Weight (kg) | 1.4kg |
Ocaso 36cm Flush Ceiling/Wall Light, 1 Light G9, Silver Leaf/Anthracite/Amber Rippled Glass Shade
PRODUCT ID# : LV99651SI/A/AM
/ images
