Details
The Tera collection takes a traditional lighting concept of conical shades and developing the design into a more modern functioning model. As each shade is made from either metal or glass, they attach to the lighting fixtures with three symmetrical bolts and are available in a range of colours and sizes. As this is a bespoke collection, a wide variety of E27 lighting solutions are available including a sand black frame. These range from multiple pendants to semi ceiling lights with adjustable arms.
Additional Information
| Product ID | LV98683 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487480574 |
| IP Rating | IP20 |
| Lamp Socket | Non-Electric |
| Protection Class | Non-Electric |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | Non-Electric |
| Height (mm) | 47mm |
| Diameter (mm) | 10mm |
| Energy Class | Not Applicable |
| Warranty | 1yr |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Polished Chrome |
| Item Nett Weight (kg) | 0.1kg |
Tera Long Support Rods for 23cm Shade, Set of 3, For Use On Ceiling Fittings
PRODUCT ID# : LV98683
/ images
