Details
The Ocaso wall lamp is a sleek and contemporary lighting fixture that offers a unique character to your walls. The 10W integral LED provides efficient and energy-saving illumination with a 3000K warm white light. The design is available in three sophisticated finishes - dark grey, sand gold, and white, giving you the option to choose the one that best complements your interior decor. Whether used as a functional bedside light or an accent piece in the hallway, the oval shaped style with a teardrop cut out adds a stylish touch to any room.
Additional Information
| Product ID | LV98675WH |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546540911 |
| IP Rating | IP20 |
| Switched Type | Not Switched |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 10W |
| Lumens | 400lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Length (mm) | 300mm |
| Height (mm) | 60mm |
| Projection (mm) | 215mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | White |
| Carton Gross Weight (kg) | 1.25kg |
| Total Power Consumption (W) | 12W |
| Item Nett Weight (kg) | 1.0kg |
Ocaso Wall Lamp, 1 x 10W LED, 3000K, 400lm, White, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV98675WH
/ images

