Details
Cobre is a fresh and improved range of above ground lights all with an IP67 rating. These round plates in a dark grey finish are available in a 2, 4 or 6W LED version all also have an IK10 rating. Wider cut-outs around the fixture provide higher degree beams of light. Their dark finish successfully disguises any dirt from the outdoor environment while the integral LEDs provide a longevity of use.
Additional Information
| Product ID | LV98601 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055487481960 |
| IP Rating | IP67 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 6W |
| Lumens | 180lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 50mm |
| Diameter (mm) | 210mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.99kg |
| Total Power Consumption (W) | 6W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.76kg |
Cobre Above Ground Light/Wall Light, 1 x 6W LED, 3000K, 180lm, IP67, IK10, Dark Grey, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV98601
/ images

