Details
Lido is a modern range of above ground lights all with an IP67 rating. The smaller cut-outs around each fixture provide more narrow beams of light. These dark grey, smooth, round plates are available in a 2, 3 or 10W LED version with an IK10 rating. High quality LEDs ensure confidence in their performance while their dark finish is ideal for outdoor settings.
Additional Information
| Product ID | LV97697 |
|---|---|
| Barcode/EAN | 5055546544759 |
| IP Rating | IP67 |
| Dimmable | No |
| average_life (hrs) | 30000hrs |
| Beam Angle | 120 |
| Colour Temperature | 3000K Warm White |
| Max Wattage Lamp (W) | 3W |
| Lumens | 150lm |
| No: of Lamp | 1 |
| Lamp Socket | Integral LED |
| Recommended Lamp | Integral LED |
| Protection Class | Class 1 - Earth Connection Required |
| Lamp Included | Yes - Integrated |
| APP Control | No |
| Input Voltage (V) | 220-240V~50/60Hz |
| Height (mm) | 53mm |
| Diameter (mm) | 150mm |
| Energy Class | G |
| Warranty | 3yrs |
| Number of Cartons | 1 |
| Colour Finish | Dark Grey |
| Carton Gross Weight (kg) | 0.56kg |
| Total Power Consumption (W) | 3W |
| Item Nett Weight (kg) | 0.40kg |
Lido Above Ground 1 Ton Driveover Light/Wall Light, 1 x 3W LED, 3000K, 150lm, IP67, IK10, Dark Grey, 3yrs Warranty
PRODUCT ID# : LV97697
/ images

